Elektronik Fatura Hakkındaki Görüşlerimiz

Gelir İdaresi Başkanlığınca hazırlanan Elektronik Faturaya ilişkin VUK 397 Nolu Genel Tebliği 05.03.2010 Tarih, 27512 Sayılı Resmi Gazete ile yayınlanarak yürürlülüğe girmiştir.

Tebliği incelediğimizde, Elektronik Faturanın Şirketlerce mevcut bir altyapının olması, Elektonik Mühür alınması halinde, ilk etapta Limited ve Anonim Şirketler tarafından kullanılabileceği açıklanmaktadır.

Bize göre Elektonik Fatura Sistemi, (VUK 397 Nolu Tebliğ ile uygulanan) Tüm Mükelleflerin uygulayabileceği şekilde tasarlanmamıştır.

Gelir İdaresi eğer Tüm Mükelleflerin Bu sisteme dahil etmek istiyor ise, Elektonik Faturayı da Elektronik Beyanname Mantığına dönmesi gerekmektedir.

BİZE GÖRE E-FATURA AŞAĞIDAKİ GİBİ UYGULANMALIDIR :

E-Fatura’nın Türkiye Genelinde uygulanabilir ve yaygın olmasını istiyor isek, sistemi aşağıdaki şekilde değiştirmenizi öneriyorum.

a) Mükelleflere E-Fatura Sistemine Giriş Şifresi Verelim.
b) Mükellefler Sistemlerinde Düzenlemiş oldukları Faturaları, XML formatında;
-Müşteri Adı / Ünvanı
-Adresi
-Vergi Dairesi
-Vergi Numarası
-T.C. Numarası
-Mal/Hizmetin Cinsi
-Mal/Hizmetin Miktarı
-Mal/Hizmetin Birim Fitatı
-Mal/Hizmetin KDV Oranı
-Fatura Ara Toplamı
-İskonto
-KDV Matrahı
-Hes.KDV.
-KDV Tevkifatı
-Fatura Toplamı
-Müşteri Mail adresi
Şeklinde Her bir fatura için Veri Oluştursunlar.

c) Bu Veri Şeklinde oluşturulan Faturaların Datasını E-Beyanname Mantığı ile E-FATURA PORTALINA göndersinler.

d) 7 Gün içerisinde Kesmeleri gereken faturaları Sisteme 7 gün içerisinde Sisteme Kaydetsinler.

e) Kaydedilen Faturalar Müşterinin Mail adresine BARKOTLU şekilde otamatik gönderilsin. Bu Faturalar Aynı Zamanda İnternet Vergi Dairesine Kaydedilsin. (Eş Zamanlı)

f) Alıcılar da İnternet Vergi Dairesi Şifreleri ile Bu Alış Faturaları XLM dosyası olarak indirebilsin ve Muhasebe Programlarına gömebilsinler,

g) Bu sisteme Kayıtlı olan Faturalar Herhangi bir şekilde kağıt ortamında saklanmak zorunda kalmasın.

Böylelikle, Mükelleflerin Hem Süratle E-Fatura Sistemine Girmesi sağlanır, Hemde Sistem E-Beyanname gibi Tüm Mükellefler tarafından çabucak benimsenecektir.

VUK 397 Nolu Elektonik Fatura Uygulaması tebliğinin SİSTEMSEL altyapısını sağlayabilecek MÜKELLEF SAYISI gerçekten ÇOK AZDIR. Bu dikkate alındığında SİSTEMİN ÇOK YAVAŞ İŞLEYECEĞİ aşikardır.

Bu AŞAMADAN SONRA ELEKTRONİK DEFTER, ELEKTRONİK KAYIT, konularında PROJE ÜRETMEYE BAŞLAMALIYIZ.

ELEKTRONİK BEYANNAMEDEN sonra ELEKTONİK FATURAYA GEÇİLMESİ, ardından da ELEKTRONİK KAYIT ve ELEKTONİK DEFTER’e geçileceğinin AYAK SESLERİDİR. Böylelikle Muhasebe için Harcanan Tonlarca Kağıt tasarrufu sağlayacak bu uygulamalar ayrıca MUHASE Anlamıda da DEVRİM NİTELİĞİNDEDİR.

VUK 397 Nolu Tebliğe Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ.

Bilgilerinize sunarım.

Ahmet GÜNDÜZ – YMM

Yorum Yap