Kimler Emlak Vergisi Ödemez

Kimler Emlak Vergisi Ödemez

Emlak Vergisi Muafiyet Şartları ve İadesi Nedir?

Vergi Usul Kanunu kapsamında bir tür yükümlülük olan emlak vergisinden bazı özel şartlar ile ayrı tutulmaya emlak vergisinden muafiyet denir. Emlak vergisinden muaf olunup olunmayacağına karar verilirken ise emlak vergisi muafiyet şartlarının varlığı araştırılmaktadır.

Bir şekilde emlak vergisinin ödenmesinin ardından yine bazı özel koşulların varlığı halinde ödenen emlak vergisinin iadesi kavramı gündeme gelmektedir. Emlak vergisi muafiyet şartları ve iadesine ilişkin hukuki düzenlemeler, Vergi Usul Kanunu ve Emlak Vergisi Kanununda hüküm altına alınmıştır.

Kimler Emlak Vergisi Ödemez ?

Kimler Emlak Vergisi Ödemez ?, Adına konut, arsa, işyeri veya arsa gibi gayrimenkul tapusu bulunan kişiler emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Gayrimenkulün rayiç bedeli üzerinden hesaplanan emlak vergisi, belediyelere yılda iki taksit halinde ya da tek seferde ödenir. Ancak, gayrimenkul sahibi bazı kişiler emlak vergisi ödemekten muaftır. Ev hanımları, şehit yakınları, işsizler, gaziler, emekli veya dul kişiler emlak vergisi ödemekle yükümlü değildir. Ayrıca emlak vergisi muafiyetinden yararlanmanın diğer şartları şunlardır:

  • Vergi muafiyetinden yararlanmak isteyen kişinin adına kayıtlı başka bir gayrimenkulün bulunmaması şartı aranmaktadır. Vergi muafiyetinden yararlanmak isteyen kişinin eşi adına birden fazla gayrimenkul tapu kaydı bulunması, muafiyet hakkını etkilemez.
  • Tesis 200 metrekareden az olmalıdır.
  • Gayrimenkul muafiyeti için başvurulacak konutun yazlık olmaması gerekmektedir. Yaz ve kış evde yaşadığını ispat etmesi halinde vergi muafiyetinden yararlanabilir.
  • Bir kiracı mülkte ikamet etse bile, emlak vergisi muafiyeti geçerlidir. Ancak, ev sahibinin kiracı olarak başka bir evde de ikamet etmesi gerekir.
  • Emekli oldukları için muafiyetten yararlanmak isteyenlerin Türkiye’de emekli olmaları gerekiyor.

Sıfır oranlı emlak vergisi olarak da adlandırılan bu muafiyetten yalnızca ev sahipleri yararlanabilir. İş yeri, arsa ve araziler için emlak muafiyeti hakkı bulunmamaktadır.

Vergi Muafiyetinden Nasıl Faydalanılır?

Emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak ve yukarıdaki şartları yerine getirmek isteyen kişiler şahsen başvuruda bulunmalıdır. Başvurular gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye yapılabilir. Emlak vergisi muafiyeti için ilgili belediyenin Belediye Mali Hizmetler Müdürlüğüne dilekçe yazılması gerekmektedir. Söz konusu dilekçede gayrimenkul sahibinin beyan etmesi gerekmektedir:

  • Hiçbir geliri bulunmadığını,
  • Başka bir gayrimenkule sahip olmadığını,
  • Emlak vergisi muafiyetinden yararlanılmak istenen gayrimenkulün 200 metrekareden küçük olduğunu ve
  • Gayrimenkulün yazlık olarak değil daimi ikamet amacıyla kullanıldığını belirtmek gerekmektedir.

İlgili dilekçede gayrimenkulün adı ve parsel numarası, adres bilgileri ve yapı vergisi sicil numarası yer almalıdır. Dilekçe ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) başvuranın aktif sigortalı olmadığını gösteren belge ibraz edilmelidir. Muafiyet hakkına sahip olmalarına rağmen önceki dönemlerde emlak vergisi ödeyen kişiler de ilgili belediyelere başvurabilir ve 5 yıl geriye dönük olarak ödenen tutarın iadesini talep edebilirler.

Bkz: Emlak Vergisi Danışmanlığı

Yorum Yap