T.C. HÜKÜMETİ İLE KÜBA CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ ARASINDA GELİR ÜZERİNDEN ALINAN VERGİLERDE ÇİFTE VERGİLENDİRMEYİ ÖNLEME VE VERGİ KAÇAKÇILIĞI İLE VERGİDEN KAÇINMAYA ENGEL OLMA ANLAŞMASI 12 MART 2024 TARİHİNDE ANKARA’DA İMZALANDI

  • Ana Sayfa
  • Gündem
  • T.C. HÜKÜMETİ İLE KÜBA CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ ARASINDA GELİR ÜZERİNDEN ALINAN VERGİLERDE ÇİFTE VERGİLENDİRMEYİ ÖNLEME VE VERGİ KAÇAKÇILIĞI İLE VERGİDEN KAÇINMAYA ENGEL OLMA ANLAŞMASI 12 MART 2024 TARİHİNDE ANKARA’DA İMZALANDI

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Küba Cumhuriyeti Hükümeti arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığı ile Vergiden Kaçınmaya Engel Olma Anlaşması 13 Mart 2024 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek ile Küba Cumhuriyeti Hükümeti adına Başbakan Yardımcısı Sayın Ricardo Cabrisas Ruiz tarafından imzalanan bu Anlaşma ile her iki ülke yatırımcıları açısından Türkiye ve Küba’nın daha cazip hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Anlaşma iki ülke Parlamentosu tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecektir.

Anlaşma ile kazanç unsurları itibariyle gelirin hangi ülkede vergilendirileceği, gelirin iki ülkede de vergilendirilmesi durumunda ise çifte vergilendirmenin nasıl önleneceği belirlenmektedir. Gelirin elde edildiği ülkenin vergilendirme hakkı kar payı, faiz ve gayrimaddi hak bedellerinde belirli oranlarla sınırlandırılmaktadır.

Diğer taraftan, Anlaşma’da yer alan bilgi değişimi maddesi ile iki ülkenin vergi kayıp ve kaçağı ile daha etkin bir mücadele yürütmeleri mümkün olacaktır. Ayrıca iki ülke arasında vergilerin tahsilatında işbirliği yapılmasına ilişkin düzenleme de Anlaşmada yer almaktadır.

Türkiye’nin, imzalanan bu anlaşma ile bugüne kadar sonuçlandırdığı Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmalarının sayısı 102’ye ulaşmış olup, bunlardan 90’ı yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

 

 

Yayın Tarihi: 14/3/2024 – 10:16

 

GİB duyurusu için tıklayınız.

Yorum Yap