Şimdi Ev & İşyeri Alma Zamanı; Tapu Harcı İndirimi, KDV İndirimi ve Damga Vergisi İndirimleri Gayrimenkul Sektörüne Doping Oldu

  • Ana Sayfa
  • Köşe Yazıları
  • Şimdi Ev & İşyeri Alma Zamanı; Tapu Harcı İndirimi, KDV İndirimi ve Damga Vergisi İndirimleri Gayrimenkul Sektörüne Doping Oldu

Sektöre yönelik son olarak Tapu harcında yapılan indirim, konut alımında kararsız ve beklemede olan yatırımcıları harakete geçirecek. Ayrıca Damga vergisinin sıfırlanması, tapu harcındaki uzun süredir beklenen indirim gayrimenkul sektörüne doping olacak. Bu düzenleme Doğrudan Gayrimenkul alıcılarını ilgilendirmektedir. Düzenlemeye göre; Her türlü gayrimenkul alım-satımlarında Alım-Satım Vergisini % 4’den % 3’e indirim yapılarak, gayrimenkul (Konut, işyeri) almayı düşünen ama erteleyen, kararsız olan yatırımcıları motive ederek hemen alıma geçmelerine sebep olacaktır.

Piyasa Fiyatları bu indirimlerden çok etkilenecek ve hareketlenecektir. Hem alıcıların hem de satıcıların Konut Alım-Satım Masraflarını azaltan bu yasal düzenlemeler gayrimenkul sektöründeki alımlara teşvik edecektir. Bu da hem gayrimenkul sektörünü, hem de ülke ekonomisini hareketlendirecektir.

Hem gayrimenkul alıcılarının beklediği, hem de sektörün beklediği tapu harcı indirimi 15.03.2017 tarihi itibari ile devreye girdi. 15.03.2017 tarih ve 30008 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2017/9973 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile şimdiye kadar binde 20 alıcı, Satıcı tarafından binde 20 ödenen Toplam binde 40 olan Tapu harcı, sadece konut ve işyerleri için 30 Eylül 2017 tarihine kadar alıcı için binde 15’e Satıcı için binde 15’e Toplam binde 30’a düşürüldü.(% 3 oldu.) Düzenleme hem eski hem de yeni konutlar ve işyerleri için geçerli olacaktır.

SEKTÖRE DOPİNG OLDU.

2017 yılına moralsiz başlayan gayrimenkul sektörüne yapılan Vergi İndirimleri ile moral buldu. KDV oranlarının % 18’den % 8’e indirilmesi, Tapu işlemlerinde tahsil edilen Damga Vergisinin sıfırlanması ve şimdi de Tapu Harcının % 4’den % 3’e indirilmesi sektöre büyük bir doping etkisi yaratacak.

HÜKÜMETİMİZ İNŞAAT SEKTÖRÜNE DESTEĞE TAM GAZ DEVAM EDİYOR…

Bu yıl İnşaat sektörü için birçok düzenleme yapıldı. Hükümetimiz ilk olarak gayrimenkul satışlarının artması için Türkiye’de ev alan yabancıya vatandaşlık verileceği açıklandı ve yabancıya KDV muafiyeti geldi. ikinci olarak, yerli alıcıya KDV oranının % 18’den % 8’e düşürerek, yüzde 10’u oranında KDV indirimi yapıldı. Ayrıca Tapu işlemlerinde alınan binde 94 oranındaki Damga vergisini kaldırdır. En Son olarak da Konut ve İşyerlerindeki Tapu harcını binde 40’tan binde 30’a indirerek yüzde bir oranında indirim sağladı.

YÜZDE 12 ORANINDA AVANTAJ SAĞLANDI

KDV oranındaki % 10 oranındaki indirim, Damga Vergisindeki % 1 oranındaki indirim ve Tapu Harçlarındaki % 1 oranındaki indirimi Konut ve işyeri alımlarında % 12 oranında bir maliyet avantajı sağlamıştır. Örneğin 1.000.000 TL tutarındaki bir daire de KDV %18’den %8’e çekildiği için %10 indirimle 100. 000 TL’lik bir indirim oldu. Tapuda Damga vergisi (0,094 Oranında) Sıfırlandığı için 9.400 TL’lik bir Maliyet Avantajımız oldu. Tapu Harcında % 4’ten % 3’e inmesi 10.000 TL daha Az Vergi Ödemiş olmaktayız. Toplamda 1 Milyon TL’lik bir dairede 119.400 TL NET Vergi Avantajımız oldu.

Ahmet GÜNDÜZ – YMM

Yorum Yap