Tasarım Tescil İşlemleri

Tasarım Tescil İşlemleri

Tasarım Tescil İşlemleri, Firmalar pazarda rakiplerine göre üstünlük kazanmak ve sürdürülebilir bir ekonomik sistem kurmak için fark yaratan tasarımlar geliştirmektedir. Bu tasarımlar hayatımızın her alanında bulunan ve günlük hayatımızı etkileyen ürünler olduğu için diğer firmalar tarafından hedef alınabilir. Böyle bir durumda rakipler tasarımınızı kullanarak ürünler geliştirebilir.

Bu durumu önlemenin tek yolu Endüstriyel Tasarımlarınızı kaydetmek ve korumaktır. Bu sayede tescilinizin niteliğine bağlı olarak Türkiye’de veya tüm dünyada tasarımınız korunacak ve Tescilli Tasarımlarınızın Marka imajınıza katkısı sayesinde firmanız güvenle büyüyecektir.

AG Denetim, Yurtiçi ve Yurtdışı Endüstriyel Tasarım Tescil hizmetleri ile dünya çapındaki firmaların tasarımlarını koruyacak tecrübe ve bilgiye sahiptir. AG Denetim, Tasarımların Tescilinden sonraki süreçte oluşabilecek benzer tasarım uygulamalarına hemen müdahale ederek tasarımınızın özgünlüğünün uzun vadede korunmasını destekler.

Tasarım Tescili Nedir?

Markaların müşterilerini etkileyerek sektörde öne çıkabilmek için ürünün tamamını veya bir kısmını yenilikçi, pratik ve üretime uygun bir şekilde tasarlaması veya geliştirmesi endüstriyel tasarım olarak adlandırılır.

Rakipleri arasında öne çıkmak isteyen firmalar için çok önemli bir avantaj olan endüstriyel tasarım faaliyetleri, taklit edilerek işletmeye zarar vermeyecek şekilde korunmalıdır. Endüstriyel tasarımların taklit edilmesini ve şirkete zarar vermesini önlemenin yolu tasarım tescilidir.

Tasarım Tescili Neden Önemlidir?

Küreselleşme ile artan rekabet koşullarında işletmeler kendi sektörlerinde öne çıkmak istemektedir. İşletmelerin müşterilerinin ilgi ve tercihlerini kendi ürünleri üzerinde toplamalarını sağlayan en önemli faktörlerden biri de ürünlerin tasarımıdır.

Bunun bir örneği, bazı içecek veya cips markalarının logosuz reklamlarıdır. Bu markaların tasarımları o kadar yerleşiktir ki, müşterinin markayı tanımak için bir marka adına veya logoya ihtiyacı yoktur. Önemli tasarım nasıl rekabet eder, markanın sadece tasarım birlikte var olabileceğini gösteriyor. Siz de konuyla ilgileniyorsanız hemen AG Denetim’e gelin.

Tasarımınızı Neden Tescillemelisiniz?

Tasarım tescili, tasarımınızın izinsiz kullanılmasını, üretilmesini, pazarlanmasını, ithal edilmesini veya ticari amaçlarla kullanılmasını önleyerek tasarım koruması sağlar.

Nitekim tasarım tescili, tasarıma yasal koruma getirmekte ve tasarımdan elde edilen getirilerin uzun vadeli ve sürdürülebilir olmasını sağlamaktadır. Bir ürün fikri olan tasarımın sahibinin izni olmadan ticarette kullanılmasını engeller ve tasarım sahibinin haklarını korur.

Tasarımların tescili ihlal eden üçüncü şahıslar tarafından kullanılması hapis, para cezası veya ticaret yasağı gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu, tasarım sahiplerinin haklarını korurken ticari kayıplar yaşamalarını önler. İlgili davalar 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ve bu kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmelik esas alınarak Türk Patent ve Marka Dairesi, Tasarım Daire Başkanlığı tarafından yürütülür.

Endüstriyel Tasarım Tescilinin Avantajları

Endüstriyel Tasarımınızın Tescili şirketinize güven katacak ve taklit edildiğinde size yasal yaptırım gücü sağlayacaktır.

Rekabet gücünüzü güç katacaktır;

Sektörünüzde iyi bilinen ürününüzden zaman içinde faydalanmak isteyen taklitler bulacaksınız. Onlara şimdi dur diyerek rekabet gücünüzde ivme kazanacaksınız.

Firma imajınızı koruyacaktır;

Endüstriyel Tasarımınız ile rakiplerinizin ürettiği düşük kaliteli ürünler arasında fark yaratarak şirketinizin imajını koruyabilirsiniz.

Firmanızın ileride kullanabileceğiniz en değerli yatırımdır;

Sektörünüzde söz sahibi bir Endüstriyel Tasarım kullanmak isteyenlere belirlediğiniz lisans ücreti ile kiralayabilirsiniz.

Endüstriyel Tasarım Tescil Yükümlülüğü Tasarım hakkınızı korumak için Endüstriyel Tasarım tescili yapmak mümkündür. Endüstriyel Tasarım, işletmenin Ar-Ge çalışmaları sonucunda büyük maliyetlerle elde ettiği bir varlıktır. Bu nedenle, endüstriyel Tasarımın yanı sıra işletmenin tüm önemli varlıklarının korunması gereklidir.

Endüstriyel Tasarım tescil sürecinde öncelik önemlidir. Endüstriyel Tasarım Tescilinin Avantajlarından yararlanabilmek için öncelikle başvurunuzun yapılması gerekmektedir. Kullandığınız bir Endüstriyel Tasarımınız varsa, ürünlerinizi piyasaya sürmeden önce Endüstriyel Tasarım Kayıt işlemine başlayın, kayıt dışı Endüstriyel Tasarımdan yararlanan birçok kişi rakipleriniz olabilir.

Tasarım Tescil İşlemleri

Tasarım

Tasarım kaydı tasarımlarınıza koruma sağlayacaktır. Üretime geçmeden önce tasarımınızın tesciline başvurmak ve tasarımlarınızı halka sunmak tasarımınızın çalınmasını önleyecektir.

“Tasarım”, çizgi, şekil, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları tarafından algılanan çeşitli unsurlardan veya özelliklerden oluşan bir ürünün, bir parçasının veya üzerindeki süslemenin tamamını ifade eder.

Bir tasarımın belge düzenlenerek korunabilmesi için; Yeni olması ve ayırt edici nitelikte olması gerekir. Tasarımın kendisi yeniyse ve kendine özgü bir karaktere sahipse, kompozit bir ürünün bir kısmı da korumadan muzdariptir. Aynı tasarım, başvuru veya öncelik tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde halka sunulmamışsa, bu tasarım yeni kabul edilir. Burada “Evrensel Mutlak” bir yenilik aranıyor.

Teknik işlevinin gerçekleştirilmesinde tasarım özellikleri ve unsurları açısından tasarımcıya herhangi bir seçim özgürlüğü bırakmayan tasarımlar koruma kapsamı dışındadır. Tasarlanan veya tasarlanan ürünü başka bir ürüne mekanik olarak monte edebilmek veya bağlayabilmek için sadece zorunlu şekil ve ebatlarda üretilebilen tasarımlar da koruma kapsamı dışındadır. Bununla birlikte, yenilik ve ayırt edici özellikleri karşılamaları koşuluyla, bu birimlerin farklı veya aynı birimlerden oluşan modüler bir sistemde (mobilya modüler veya lego oyuncaklarında olduğu gibi) sonlu veya sonsuz yollarla birbirleriyle bağlantı kurmalarını sağlayan tasarımlar koruma kapsamındadır.

Kayıtlı tasarımların tescil koruma süresi 5 yıldır. Her 5 yılda bir yenilenmek üzere 4 kez yenilenebilir ve en fazla 25 yıl korunabilir.

Bu Korumanın kapsamı şunlardan oluşmaktadır;

  • Taklit malların mali polis aracılığıyla hızla toplattırılması ve muhafaza altındaki malların hak sahibi tarafından alınması veya satılması
  • Bir yıldan dört yıla kadar hapis cezaları.
  • Bin TL’den aşağı olmamak üzere para cezaları.
  • Ticaretten süreli veya süresiz men
  • Kazanç kayıplarının karşılaştırılması veya tazminat seçeneği

Endüstriyel Tasarım Başvurusunda Gereken Bilgi ve Belgeler

  • Tasarım Sahibinin Ticaret Sicilindeki Geçerli En Son Ünvanı, Gerçek Kişi ise tam adı/soyadı
  • Gerçek Kişi ise doğum yeri ve tarihi
  • Merkez adresi
  • Özel Vekaletname (NOTER ONAYI GEREKMEZ)

Yorum Yap