Yabancı Çalışma ve Oturma İzinleri

Yabancı Çalışma ve Oturma İzinleri

Oturma İzni (İkamet İzni) Nedir?

Yabancı Çalışma ve Oturma İzinleri, Oturma izni, Yabancı ikamet izni veya diğer adıyla ikamet İzni yabancı uyrukluların Türkiye’de kendilerine verilen vize süresinden daha uzun kalmak istemeleri durumunda ülkede geçici olarak ikamet etme hakkı veren belgedir.

Yabancı Oturma İzni

Türkiye’de belirli bir yerde belirli bir süre yaşama hakkını sağlayan ve yetkili makamlar tarafından düzenlenen izin belgelerine ülkemizde ikamet izni denir. Türkiye’de doksan günden fazla veya vize veya vize muafiyeti ile tanınan süreden daha fazla kalacak yabancıların ikamet izni almaları gerekmektedir. Bu belgeye sahip olan bir yabancı, ikamet izni aldığı süre boyunca Türkiye’de yasal olarak yaşama hakkına sahiptir. Türkiye’de kısa dönem, öğrenci, aile, uzun dönem ve insani ikamet izni türleri bulunmakta olup, göç idaresine internet üzerinden online başvurular yapılmaktadır. Farklı ikamet izinleri için yabancılardan farklı kriterler aranmakta ve bu kriterlere göre gerekli izinler verilmektedir.

Yabancı Oturma İzni Nasıl Alınır?

Oturma izni, yabancının ikamet edeceği ilde yer alan Göç İdareleri’ne başvurularak alınır. İkamet izni başvuruları yabancı tarafından bizzat yapılabildiği gibi yabancının varsa avukatı ya da yasal olarak temsil eden bir kişi aracılığıyla da yapılabilmektedir. Gerekli belgeler hazırlanıp Göç İdaresi memuruna teslim edildikten sonra başvuru Komisyon tarafından değerlendirmeye alınır. Başvurunun onaylanması halinde oturma izni kartı yabancının ikamet adresine gönderilir.

Oturma izni nasıl alınır konusunda detaylı bilgi için iş ortağımız olan Aden Global uzman ekibi ile iletişime geçerek sorularınızı sorabilirsiniz

Yabancı Çalışma İzni

Yabancı çalışma izni başvurusu ve onayı olmadan yabancı uyruklu bir şahsın ülkemizde yasal olarak çalışması mümkün değildir. Çalışma izni için Çalışma Bakanlığı’na gerekli evraklar ile başvurmak gerekir.

Çalışma izni için gerekli belgeler ise alınma amacına göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden yabancı danışmanlık firması ile anlaşmak sizin faydanıza olacaktır

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki yabancı personel çalışma iznine başvuru 2 farklı yolla yapılabilir. Bunlar yurtdışı ve yurtiçi başvurulardır.

Her ikisinde de gerekli evraklar aynı olmak üzere sadece başvuru sırasında izlenecek yol birbirlerinden farklıdır. Para ve zaman kaybı yaşamamak için çalışma izinleri başvurusu sırasında danışmanlık hizmeti almak sizin faydanıza olacaktır.

Yabancı Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Çalışma izni başvurusu işveren tarafından online sistem üzerinden yapıldıktan sonra 6 iş günü içerisinde gerekli evraklar Bakanlığa ulaştırılır. Başvuru esnasında gönderilen belgelerin yanı sıra Bakanlığa belgelerin aslı postalanmalıdır. Evraklar şahsen veya posta yoluyla ulaştırılabilir.

Çalışma izni için gerekli belgeler yabancı işçi ve işveren, yurt içi ve yurt dışından yapılacak başvurular için farklıdır.

yabancı çalışma izni nasıl alınır konusunda detaylı bilgi için iş ortağımız olan Aden Global uzman ekibi ile iletişime geçerek sorularınızı sorabilirsiniz

Yorum Yap